نکته کلیدی در خرید آون توستر

نکته کلیدی در خرید آون توستر :

خواندن این مطلب ۵ دقیقه زمان شما را می‌گیرد و شامل ۵ نکته کلیدی در خرید آون توستر ،نکات و ویژگی‌هایی آون توستر است که هرکسی برای شما عنوان نمی‌کند.

نکات کلیدی در خرید آون توستر شامل موارد متعددی می شود.در خرید آون توستر یا فر برقی، به عنوان یکی از وسایل کاربردی و کارآمد در محیط های آشپزخانه، مد نظر قرار دادن یک سری نکات، بیش از پیش اهمیت پیدا می کند. رعایت این اصول به ویژه در هنگام خرید آون توستر و توستر کمک شایانی به استفاده بهینه از این لوازم خانگی پرکاربرد می نماید.

5 نکته کلیدی در خرید آون توستر

 اول باید بدونیم چه کارهایی از توستر بر میاد  

 به طور کلی، از توستر به منظور برشته و تست کردن نان استفاده به عمل می آید. همچنین این محصولات فضای کمی را در محیط های آشپزخانه به خود اختصاص می دهند. از طرف دیگر فر برقی، برای تسریع در آماده کردن و پخت کوتاه مدت مواد غذایی و داغ کردن پنیر و همینطور انواع پیتزا در طیف وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین با استفاده از این محصولات، قابلیت هایی نظیر آب کردن مواد غذایی یخ زده، پخت انواع کیک، بریان کردن، کباب کردن جوجه، گرم کردن انواع مختلف پیتزا و همینطور نان به نحو مطلوب محقق می شود. به طور معمول، این محصولات فرآیند ایجاد گرما را به وسیله المنت های حرارتی یا فن انجام می دهند که این امر در خرید آون توستر می تواند مد نظر واقع شود. امروزه از این وسایل با عنوان لوازم کار راه انداز، پر استفاده و بسیار پرطرفدار نام برده می شود.

5 نکته کلیدی در خرید اون توستر

 

⚫️ ۱_ در خرید آون توستر، انتخاب مدل های برخوردار از درب های شیشه ای بسیار کاربردی و راهگشا به شمار می آید، چرا که علاوه بر استحکام بالا، فرآیند انجام عملیات پخت و پز برای مصرف کننده قابل رؤیت می باشد.

⚫️ ۲_ یکی از ۵ نکته کلیدی در خرید آون توستر داشتن سینی مخصوص دستگاه های توستر برای تمیز کردن فضای داخل محفظه است که بسیار مؤثر و تاثیر گذار است، چراکه علاوه بر قابل حمل بودن، شستشو و تمیز کردن سینی نیز به راحتی انجام می شود.

5 نکته کلیدی در خرید آون توستر

⚫️ ۳_ با استفاده از انتخابگرهای چرخشی تعبیه شده در این محصولات، به سهولت می توان تنظیمات زمان و نوع پخت و دمای فر برقی را انجام داد. امروزه تحت تاثیر تغییر و تحولات صورت گرفته در طراحی و ساخت آون توستر ها، امکاناتی نظیر قابلیت کنترل از راه دور، استفاده از تایمرهای دیجیتالی و دکمه های تماسی برای این محصولات در نظر گرفته می شود. بسیاری از آون توستر ها، در ساختار خود از یک عملکرد منحصر به فرد به نام کانوکشن (convection) بهره می برند.

5 نکته کلیدی در خرید آون توستر

عملکرد کانوکشن بدین صورت است که علاوه بر ایجاد میزان حرارت بالاتر، این حرارت به شکل یکپارچه و یکنواخت در تمام بخش های توستر انتشار پیدا می کند. در خرید آون توسترهای فاقد این عملکرد، معمولاً فرآیند تولید حرارت برای مواد غذایی از طریق دیواره های آن انتقال می یابد که در این حالت گرما به صورت یکنواخت در تمام قسمت های دستگاه پخش نمی شود. در نتیجه این امر پخت مواد غذایی یکنواخت انجام نمی گردد.

5 نکته کلیدی در خرید آون توستر

این مشکلات با استفاده از فناوری کانوکشن در طراحی این محصولات به نحو مطلوب مرتفع شده است. بر همین اساس، در خرید آون توستر باید به برخورداری از این عملکرد نیز دقت و توجه نمود.

⚫️ ۴_ یکی از نکات مهم و حائز اهمیت در خرید آون توستر، استفاده از درب شیشه ای و نشکن در ساختار آن می باشد. همچنین داشتن سینی کشویی متصل به درب، به منظور جمع آوری مواد غذایی داغ دستگاه توستر نیز باید مورد توجه قرار گیرد. سینی دستگاه به گونه ای طراحی شده است که با باز کردن درب می توان سینی را به سمت خود حرکت داد. بر این اساس، بیرون آوردن غذای داغ به راحتی صورت می گیرد.

5 نکته کلیدی در خرید آون توستر

⚫️۵ _ برخورداری از سینی دوم و زیر سینی، یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در خرید توستر به شمار می رود. چرا که در این صورت قابلیت جمع آوری و تمیز نمودن مواد غذایی ریخته شده و خرده های نان به سهولت میسر می شود.

این ۵ نکته کلیدی در خرید آون توستر را در خاطر داشته باشید و موارد زیر را هم اگر چاشنی نکات قبلی کنید حتماً نتیجه بهتری میگیرین

همچنین این امر در نظافت و تمیز کردن آون توستر نیز به کاربر کمک شایانی می نماید. به عبارت دیگر استفاده از یک سینی در زیر سینی اول در این دستگاه ها از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. برخورداری محصول از پایه و فاصله از کف، از دیگر نکات بسیار مهم در خرید آون توستر محسوب می شود. چرا که عدم دقت به این موضوع با قرار گرفتن دستگاه بر روی سطح کابینت و نشت آب در این قسمت، احتمال برق گرفتگی و خرابی دستگاه بسیار بالا می باشد. بنابراین داشتن پایه و جلوگیری از نفوذ آب به داخل دستگاه طول عمر مفید آن را افزایش می دهد.

 

5 نکته کلیدی در خرید آون توستر

 

 

در موضوع نکات کلیدی در خرید آون توستر، توجه نمودن به نکاتی لازم و ضروری می شود. بر همین اساس، پس از اولین استفاده و برای از بین بردن بوی بد، مناسب است که در ابتدا لوازم و تجهیزات دستگاه توستر را برداشته و سپس دستگاه را با درب باز و به مدت نیم ساعت روشن نگه داشت.

5 نکته کلیدی در خرید آون توستر

از آنجایی که این محصولات به منظور گرم کردن و پخت و پز مواد غذایی بکار می روند، به همین دلیل باید از استفاده دستگاه برای سایر کاربردها اجتناب نمود. هنگام استفاده از اون توستر باید کابل های برق از بخش های داغ دستگاه کاملاً به دور باشند. از دیگر نکات مهم در این زمینه داشتن فاصله ده سانتیمتری دستگاه آون توستر با دیوار می باشد. در مواقع استفاده از دستگاه توستر، سطح شیشه و سطح خارجی آن به علت تولید گرما و حرارت داغ می شود که در این حالت باید از دست زدن به دستگاه پرهیز نمود.

 قرار دادن دستگاه بر روی سطح هموار و فاقد هر گونه شیب و همنیطور عدم قرار دادن اشیا بر روی آن به ویژه در هنگام استفاده، از دیگر نکات حائز اهمیت در خرید آون توستر به شمار می رود. همچنین در هنگام استفاده از دستگاه نباید هیچگونه پوششی بر روی سطح آن قرار بگیرد. 

شستن لوازم توستر بعد یا قبل از استفاده نیز در این زمینه بسیار مهم و حائز اهمیت به شمار می رود. عدم اعمال فشار به درب دستگاه و هنگام بیرون آوردن وسایل نیز در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد. عدم تغییر مکان و حرکت آون توستر بلافاصله بعد از استفاده و صبر کردن تا خنک شدن آن، عدم استفاده از توستر در فضاهای قابل اشتعال و مرطوب و نم دار و آتش زا، پرهیز از چکیدن آب بر روی شیشه داغ محصول و عدم استفاده از سینی دستگاه در اثر ایجاد خراش، از دیگر نکات قابل توجه در هنگام خرید توستر قلمداد می شود.

 

چرا که در صورت به وجود آمدن خراش بر روی سینی، احتمال ایجاد مشکلات و بیماری برای افراد وجود دارد. همچنین استفاده از این دستگاه برای کودکان، افراد دارای مشکلات حرکتی و افراد کم توان ذهنی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

برای خرید آون توستر باید متناسب با نوع نیاز خود اقدام نمود. در این صورت چنانچه استفاده از دستگاه تنها به منظور تست کردن نان صورت می گیرد، آون توستر ارزان و ساده، گزینه قابل قبولی محسوب می شود. در صورتی که علاوه بر گرم کردن انتظاراتی دیگری نظیر ذوب کردن پنیر پیتزا، پخت و پز مواد غذایی و گرم کردن پیتزا از دستگاه توستر دارید، بر روی خرید آون توستر می توان حساب ویژه ای را باز نمود.

 

عملکرد ساده و راحت، یکی از نقاط قوت و مثبت در خرید آون توستر به شمار می رود. تامین و تولید حرارت دستگاه های توستر به وسیله جریان برق برقرار می شود. به همین جهت المنت های تعبیه شده در این محصولات علاوه بر بی خطر بودن، امکان لغو یا ادامه فرآیند پخت و پز در هر لحظه برای کاربر وجود دارد. به همین جهت، کاربر قادر خواهد بود برای قرار گرفتن در انجام درست فرآیند و عملیات پخت و پز، با باز نمودن درب دستگاه، بر روی این مورد نظارت نماید. از آنجایی که تنظیمات دستگاه های توستر به شیوه مکانیکی اعمال می گردد، قابلیت کار کردن با این دستگاه ها برای قریب به اتفاق افراد امکان پذیر می باشد.

5 نکته کلیدی در خرید آون توستر

یکی از مزیت های مؤثر و تاثیر گذار خرید آون توستر قابلیت اعمال تنظیمات نوع، نحوه و زمان پخت مواد غذایی می باشد. این امر در پرتو وجود کانوکشن، جوجه گردان، المنت های بالا و المنت های پایین در آون توسترها فراهم می شود.

5 نکته کلیدی در خرید آون توستر

در سوی مقابل، مصرف برق بالا، یکی از نقاط ضعف در خرید توستر به حساب می آید. اگرچه به سبب مدت زمان کوتاه در هنگام استفاده از دستگاه، اثر گذاری خیلی بالایی بر روی افزایش مصرف و افزایش قبض برق از خود برجای نمی گذارد.

در مقایسه با مایکروویوها، توسترها برای گرم کردن مواد غذایی زمان بیشتری را صرف می کنند که این مورد نیز در زمره معایب این نوع لوازم خانگی تلقی می شود. از دیگر نقاط ضعف در خرید آون توسترها، داغ شدن قسمت های بدنه خارجی دستگاه می باشد که احتمال خطر و سوختگی به ویژه برای کودکان را افزایش می دهد. بنابراین و به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی آگاه ساختن و یادآوری این موضوع به کودکان حائز اهمیت می باشد. این مورد مهمی است که در نکات کلیدی در خرید آون توستر باید بدان توجه ویژه داشت.

عواملی که در هنگام خرید آون توستر باید به آن‌ها توجه کنیم

امروزه در طراحی و تولید آون تستر پیشرفت های قابل ملاحظه‌ای به وجود آمده است،  وسیله‌ای ساده‌ای که در گذشته تنها نان را برشته می کرد؛ اکنون به دستگاهی چندکاره برای پخت و پز تبدیل شده است.  برندهای ایرانی و خارجی بسیار زیادی دست به تولید آون تستر زده و این وسیله کاربردی را با قابلیت های متفاوتی ارائه داده‌اند. در این مطلب می‌خواهیم در مورد این قابلیت ها و فاکتورهای موهم در هنگام خرید آون تستر حرف بزنیم  تصمیم نهایی با شما است؛ تا با توجه به نکات زیر یک مدل مناسب را برای خود انتخاب کنید.

با توجه به ترجیحات شخصی شما، نوع آشپزی که انجام می دهید، فضایی که برای نگهداری این دستگاه در نظر گرفته اید، آون توستر خود را انتخاب کنید. در این قسمت مهم ترین نکاتی که در هنگام خرید آون توستر باید در نظر بگیرید را مطرح می کنیم:

اندازه آون تستر و فضای نگهداری آن

قبل از خرید آون توستر مطمئن شوید فضای کافی برای نگهداری آن را دارید، چه بخواهید در داخل کابینت آن را نگهداری کنید و چه بر روی کابینت. البته این دلیل نباید شما را وادار به خرید یک آون توستر کوچک کند. چون وقتی در مقیاس زیاد آشپزی می کنید بنابراین به یک آون توستر بزرگتر احتیاج دارید. به سایز ظروف خود دقت کنید آیا این ظروف درون آون توستر شما قرار می گیرند؟ اون توستر در اندازه های زیادی عرضه می شوند، بنابراین عجله نکنید با توجه به فضای آشپزخانه، سایز ظرف های مورد استفاده تان و مقدار غذایی که در هر نوبت طبخ می کنیم، سایز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نوع استفاده

قبل از خرید آون توستر به این نکته توجه کنید که از این دستگاه چه انتظاراتی دارید، ایا قصد شما از خرید اون توستر ققط برشته و تست کردن غذا است، یا با آن می خواهید شیرینی ها و پیتزاهای مختلفی طبخ کنید و یا قصد پخت یک گوشت خوشمزه را دارید؟ همه این سوالات می توانند در تصمیم گیری شما موثر باشند. البته می توانید به علایق آشپزی خود نیز بیشتر بیاندیشد. گاهی خرید یک وسیله جدید می تواند انگیزه ای برای درست کردن غذاهای جدید و خوشمزه تر باشد.

محدوده دما

محدوده تنظیمات دما را در مدل مورد نظر خود بررسی کنید. اگر غذایی که می خواهید طبخ کنید به محدوده ای دما احتیاج دارد که فراتر از مدل شماست، شما به سرعت از خرید خود پشیمان می شوید.

تنظیمات پیش فرض

بسیاری از انواع مدل های آون توستر تنظیمات پیش فرضی دارند. این تنظیمات نه تنها باعث سهولت در استفاده آنها می شود، بلکه قبل از اینکه به خرید اقدام کنید، به شما این اطلاعات را می دهد که چه نوع مدلی برای شما مناسب تر است. تعدادی از این تنظیمات شامل موارد زیر است:
تست و برشته کردن، برشته کردن بیشتر، گرم کردن، یخ زدایی، پخت شیرینی، پیتزا، بیسکویت وکوکی ها،…

فرایند Bake: فرایند پخت در آون تستر به‌گونه‌ای است که گرما از پایین می‌آید و مانند یک اجاق گاز غذا را طبخ می‌کند و شما می‌توانید با کم و زیاد کردن دما آن، فرایند پخت را تسریع ببخشید.  وجود فناوری کنواکشن در اون تستر می‌تواند مواد غذایی  شما را به صورت یکنواخت تری طبخ کند.

Toastکردن: با این قابلیت هر دو سیستم گرمایی بالا و پایین فن روشن می‌شود. در نتیجه برای پخت غذاهایی مانند پیتزا؛  طبخ دو طرف نان و … مناسب می‌باشد.

فرایند Broil: در این عملیات تنها از سیستم گرمایشی بالا استفاده می‌شود؛ تا  مواد غذایی برشته شوند. مثلاً برای آب کردن پنیر روی غذا، برشته کردن روی ماهی و گوشت و …

در برخی از مدل‌های جدیدتر برنامه‌های طبخ مواد غذایی به صورت از پیش تعیین شده در دستگاه وجود دارد و شما تنها با انتخاب برنامه مورد نظرتان مواد غذایی را طبخ می‌کنید. مثلاً وقتی برنامه پیتزا را انتخاب می‌کنید دستگاه به صورت خودکار دما را از پایین و بالا اعمال کرده و در ساعت مشخص پخت را به اتمام می‌رساند. این برنامه‌ها کار با آون تستر را آسان‌تر می‌کنند؛ اما بااین‌حال ضروری نیستند و در صورتی که بودجه‌تان کم است بهتر است بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری نکنید.

عملکرد گرم نگه داشتن: در این برنامه مواد غذایی با دمای ثابتی گرم نگه داشته می‌شود.  به‌طور معمول این دما بالاتر از دما  مناسب برای رشد باکتری‌ها در غذا است و در بازه بالاتر از ۱۴۰ درجه سانتی گراد می باشد.

برنامه عمل آمدن خمیر: دما را گرم نگه می‌دارد؛ اما درجه حرارت کم است و در این دما   خمیر نان به سرعت به عمل آمده و آماده طبخ می‌شود.

گرم کردن پس‌ماند : این برنامه درجه حرارتی به مواد غذایی مانده، اعمال می‌کند تا بدون سوختن، دوباره گرم شود.

پخت و پز آهسته: در این برنامه با اعمال درجه حرارت کم و پایدار؛ غذا را تا ساعت ها گرم نگه می‌دارد؛ بدون آنکه بسوزد.

فاز آشپزی دومرحله‌ای: با استفاده از این برنامه می‌توانید از دو قابلیت پشت سر هم استفاده کنید.  مثلاً وقتی قصد پخت یک غذا را دارید؛ آون تستر آن را  به مدت ۴۵ دقیقه با حرارت  پایین می‌پزد و سپس غذا پخته شده را، به مدت ۳۰ دقیقه گرم نگه می‌دارد. یعنی شما از دو برنامه به صورت هم زمان استفاده کرده‌اید.

خشک‌کن: یک فن با حرارت خیلی کم برای خشک کردن سبزیجات؛ میوه‌ها و مواد غذایی دیگر.

بخار: برخی آون تسترها دارای یک مخزن آب هستند که می‌توانید آن را پر کرده و از قابلیت بخار پز نیز استفاده کنید.

قابلیت پخت و گرمای یکنواخت

قابلیت گرمای یکنواخت یکی از مهم ترین قابلیت های یک فر می باشد. اگر مدل ساده را انتخاب کنید باید مرتب جای مواد غذایی را تعویض کنید تا همه قسمت های غذا به یک اندازه طبخ شوند، قسمتی خام و قسمتی خیلی برشته نشود. اگر می خواهید مواد غذایی به صورت یکنواخت طبخ شود از فر های فن دار (فناوری کنواکشن) استفاده کنید.

خاموش شدن اتوماتیک

اگر نگران سوختن غذایتان هستید از مدلی استفاده کنید که قابلیت خاموش شدن اتوماتیک دارد. در این صورت وقتی فراموش می‌کنید که آن تستر را خاموش کنید و یا برای آن تایمر بگذارید؛ به محض  ایجاد دود و یا هر  گونه علائم ناشی از حوادث و سوختگی، دستگاه خاموش می‌شود و از بروز حوادث خطرناک و آتش‌سوزی جلوگیری به عمل می‌آورد.

تایمر

در صورتی که نمی‌توانید در ساعت مشخصی دستگاه را خاموش کنید؛ بسته به نوع غذایی که طبخ می‌کنید از تایمر استفاده کنید. در واقع شما تایمر را تنظیم می کنیم، در ساعت مقرر آلارم به صدا در می آید و شما می توانید به سراغ مواد غذایی خود بروید و آنها را از فر خارج کنید.

مشاهده مواد غذایی درون  آون تستر

اکثر دستگاه‌های آون تستر دارای یک درب شیشه‌ای هستند که از این طریق می‌توانید به مواد غذایی درون آن دید داشته باشید، در این صورت وقتی ماده غذایی در حال سوختن بوده یا بیش از حد برشته شده است؛ به سرعت می‌توانید آن را خاموش کنید. علاوه بر این چراغ‌های داخلی این امکان را به ما می‌دهند؛ که با نور بیشتری مواد غذایی در حال طبخ را مشاهده نمایید.

قفسه‌ها:

موقعیت قفسه‌ها و قابلیت جابه‌جایی آن‌ها نیز مهم است. به طور مثال وقتی مهمان دارید  و  قصد دارید یک ظرف بزرگ در آون تستر خود قرار دهید؛ می‌توانید قفسه‌هایی بالایی را برداشته و تنها از یک قفسه با ظرفیت بیشتر استفاده کنید.

سهولت استفاده و تمیز کردن آن

اگر فرها دارای نمایشگری باشد که تنظیمات را به صورت دیجیتال نشان دهد، استفاده از آن آسان تر می شود. همانطور آون توستر نیز مانند بقیه وسایل آشپزخانه باید تمیز شود، از مدل هایی استفاده کنید تمام قسمت های آن به راحتی در دسترس باشد و بتوان آن را تمیز کرد. فرهای جدید نسبت به مدل قبلی خود، آسان تر تمیز می شوند.

هزینه

فرهای فن دار که فرایند طبخ بهتری دارند نسبت به مدل های ساده، هزینه بیشتری دارند. در واقع پاسخ این سوال که شما مایل هستید چقدر پول برای یک آون توستر بپردازید با انتظارات شما از این دستگاه رابطه تنگاتنگی دارد. مثلا فقط می خواهیم با آن غذا گرم کنید؟ اگر این انتظار را از آون توستر خود دارید مدل های ارزان قیمتی در بازار وجود دارد.