مقایسه سماوربرقی با چایساز

مقایسه سماوربرقی با چایساز از گذشته تا به حال، همواره وسایلی برای تهیه یک چای لب سوز و لب دوز مورد استفاده قرار گرفته است. از انواع سماور های زغالی، گازی، نفتی و برقی گرفته تا کتری برقی و چایساز. البته با پیشرفت تکنولوژی، اغلب به چایسازها روی آورده اند ولی هنوز هم سماورها جایگاه خود را در بین مردم حفظ کرده اند و اعتقاد بر این است که تهیه چای در سماور طعم و مزه خاص خود را دارد. حالا سوال اینجاست که کدام مناسب تر است و مزایا و معایب هر کدام چیست؟ که در این مقاله به مقایسه سماوربرقی با چایساز می‌پردازیم.

 

نخستین تفاوت سماور برقی با چای ساز، در ظرفیت نگهداری آب است. سماورها نسبت به چای سازها بزرگ‌تر ساخته می‌شود و این بدیهی است که حجم بیشتری از آب داغ را آماده کنند. بنابراین اگر مصرف روزانه چای داغ و تازه‌دم شما زیاد است یا برای میهمانی و مجالس پرجمعیت چای حاضر می‌کنید، سماور برقی گزینه مناسبی است.

چای ساز برقی Teepoint برند شفر

چای ساز برقی Teepoint برند شفر

مقایسه سماوربرقی با چایساز

سرعت:

در مقایسه سماوربرقی با چایساز سماور یکی از ابزارهای قدیمی برای درست کردن چای است و در گذشته طرفدارهای زیادی هم داشته است. اما یکی از معایب آن این است که مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا آب داخل آن به جوش آید و برای زمانی که عجله دارید و باید به سرکار بروید یا هنگامی که برای شما سر زده مهمان آمده است، خیلی گزینه‌ی مناسبی نیست. اما در چای ساز آب به سرعت جوش می‌آید، و می‌توان گفت نصف مدت زمان جوش آب در سماور است.

آتش سوزی:

حتما برای شما یا برای اطرافیانتان پیش آمده که فراموش کنید قبل از بیرون رفتن از منزل سماور خود را خاموش کنید. یا اینکه در حال تماشای فیلم هستید و یادتان رفته سماور در حال جوشیدن است. که در این حالت ها شاهد آتش سوزی یا سوختن سماور هستیم. حالا برای جلوگیری از این اتفاقات بهتر است که از چای ساز استفاده کنیم. به دلیل اینکه نحوه کار چایی ساز به این صورت است که با جوشیدن آب به صورت خودکار خاموش می‌شود. و همچنین دارای سیستمی است که اگر آب داخل کتری هم خشک شود کتری نمی‌سوزد. پس با داشتن چای ساز دیگر نگران آتش سوزی و سوختگی کتری نباشید.

 

مقایسه سماوربرقی با چایساز

تنظیم دما:

مقایسه سماوربرقی با چایساز میدانیم که سماور قابلیت تنظیم دما ندارد. و مهمترین عاملی که در طعم چای، قهوه و نوشیدنی های گرم تاثیر می‌گذارد دمای دم کشیدن آن است. مثلا دمای درست کردن چای سبز با دمای درست کردن چای متفاوت است و هر کدام باید در دمای مناسب خود آماده شوند.

شما در بالا مزایای چای ساز و معایب سماور را مطالعه کردید اما این به این معنی نیست که چای‌ ساز هیچ عیب و ایرادی ندارد.

یکی از معایب آن این که چای ساز فقط با برق کار می‌کند یعنی هنگامی که برق قطع شود امکان استفاده از آن وجود ندارد.

عیب دیگر دیگر آن این است که زمانی که درون آن را رسوب و جرم بگیرد برای انسان مضر است. که البته با جرم گیری و از بین بردن رسوبات میتوانید مضرات آن را به حداقل برسانید.

استفاده از چای‌سازهای پلاستیکی، بسته به نوع پلاستیکی که در آنها به کار رفته، می‏تواند در درازمدت آثار منفی زیادی بر بدن به جا بگذارد. حرارت دیدن و داغ شدن بدنه پلاستیکی چای‌سازها هم می‏تواند برای افراد مشکل‌ساز شود. داغ شدن پلاستیک بدنه چای‌ساز  باعث حل شدن لایه سطحی بدنه و رها شدن ترکیبات شیمیایی مختلف در آب می‏شود اما بدنه‌های سرامیکی، چینی و استیل، معمولاً قابل حل نیستند و توصیه می‏شود اگر قصد استفاده از چای‌ساز را دارید، توجه کنید از نوع پلاستیکی آن استفاده نکنید.